Τρίτη 8 Μαΐου 2012

Γαλάτσι-Παπάγος 71-64

Μια νίκη μακριά από την άνοδο στην Γ' Εθνική είναι πλέον το Γαλάτσι μετά την επικράτηση του επί του Παπάγου με 71-64 (2-1 στις νίκες). Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων ήταν αυτά που τους κρατούσαν κοντά στο σκορ ενώ αντίθετα για τους "Στρατηγούς" αποδείχθηκαν για άλλη μια φορά (το ίδιο σκηνικό είχε γίνει και στο ματς της κανονικής περιόδου) η Aχίλλειος πτέρνα. Φτάνοντας έτσι στην 4η περίοδο περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν 61-57 υπέρ του Γαλατσίου, ο Υφαντής δέχθηκε μια τεχνική ποινή και στη συνέχεια ντισκαλιφιέ από τον πρώτο διαιτητή του ματς τον κ.Κορομηλά (πολύ αυστηρή) με αποτέλεσμα να πάρει φωτιά ο αγώνας από το πουθενά.

Βέβαια μέχρι εκείνο το σημείο είχαν φροντίσει και οι 3 διαιτητές να φορτώσουν με αρκετά φάουλ τους παίκτες το Νότη Κονδύλη με αποτέλεσμα να μην μπορούν να παίξουν δυνατή άμυνα. Αρκετά ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι στις βολές έφτασαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και στην πολυπόθητη νίκη. Έτσι πλέον το ματς της ερχόμενης Πέμπτης 10/5/2012 στο "Σαλούν" είναι γι αυτούς ουσιαστικά το πρώτο "match-ball" όσον αφορά την άνοδο.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Χαρακτινός, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με 5 τρίποντα, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Στεφανή με 16 αλλά και τον Παπαγεωργόπουλο που πέτυχε 11 πόντους αλλά πήρε και αρκετά επιθετικά ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τσιρόπουλος με 16 πόντους, Υφαντής με 14 και Μακρής με 11.

Δεκάλεπτα: 18-14, 37-33, 45-46, 71-64.

Γαλάτσι (Κουμαράς): Στεφανής 16(1), Βαφιάς 4, Σιδερής 6, Φρίμας, Σιλιτζίρης 2, Κορρές 1, Κομματάς, Παπαγεωργόπουλος 11, Λαδικός 5, Αθανασιάδης 2, Χαρακτινός 24(5).

Παπάγου (Κονδύλης): Κονδύλης 4(1), Ρεγκούζας 9, Σιμόπουλος, Παπαθεοδώρου, Τσιρόπουλος 16(2), Καλογερόπουλος 5, Αρσένης 1, Παναγιωτόπουλος, Μακρής 11(1), Υφαντής 14(1), Ζέρβας 2, Λογοθέτης 2.