Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

Buzzer Beater στο «Σαλούν»

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς η ομάδα του Παπάγου μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, καθώς κέρδισε στην εκπνοή της παράτασης 89-88, με τρίποντο του Ηλία Σοφρωνά, την ομάδα της Λιβαδειάς!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά μία τεχνική ποινή στον πάγκο των γηπεδούχων έδωσε το δικαίωμα στην Λιβαδειά να πάρει ένα προβάδισμα στην 3η περίοδο που έφτασε και τους 9 πόντους (55-64 στο 30'). Οι «Στρατηγοί» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με αντεπίθεση στο 4ο δεκάλεπτο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια (75-75) με καλάθι του αρχηγού Μιχάλη Υφαντή στα 7 δευτερόλεπτα καθώς στην τελευταία επίθεση ο Παναγιωταράκος έκοψε το σουτ των φιλοξενουμένων.

Στην πεντάλεπτη παράταση η ομάδα του Παπάγου πήρε αρχικά προβάδισμα 5 πόντων (80-75) αλλά και πάλι η Λιβαδειά πέρασε μπροστά και έτσι φτάνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και με το σκορ 86-85 υπέρ του Παπάγου, ο Βέλλιος με τρίποντο από την γωνία στα 9' πριν από το τέλος έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην ομάδα του με 86-88.

Στην τελευταία όμως επίθεση του ματς και ενώ το χρονόμετρο κόντευε να μηδενίσει ήρθε ο Ηλίας Σοφρωνάς να ευστοχήσει στο 6ο του τρίποντο και να ρίξει στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους δίνοντας την πολύτιμη νίκη με 89-88 στους «Στρατηγούς». Από την ομάδα του Νότη Κονδύλη ξεχώρισε βέβαια ο Σοφρωνάς με 22 πόντους, ο Παναγιωταράκος που σκόραρε κι αυτός 22 αλλά και οι Υφαντής & Αρσένης με 15 πόντους έκαστος.

Από την ομάδα της Λιβαδειάς πρώτοι σκόρερ ήταν οι Παπαδόπουλος με 20 πόντους, ο Δημητριάδης με 19 και ο Παπαντωνίου με 13. Στην επόμενη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος η ομάδα του Παπάγου αγωνίζεται εκτός έδρας με την Παναγίτσα Χαλκίδας την Κυριακή 21/10/2012 και ώρα 17:00.

Διαιτητές: Μάλαμας, Μακρής

Δεκάλεπτα: 25-24, 38-39, 55-64, 75-75 (κ.α.), 89-88(παράταση)

Παπάγου (Κονδύλης): Κονδύλης 2, Σιμόπουλος, Σοφρωνάς 22(6), Αρσένης 15(3), Γιαννιώδης 4, Μακρής 2, Υφαντής 15(2), Λογοθέτης, Ρεγκούζας 5, Καλογερόπουλος 2, Παναγιωταράκος 22(1).

Λιβαδειά (Χρυσόγελος): Ταμπίτσικας 6, Βέλλιος 13(4), Τερματζίδης, Παπαντωνίου 13(1), Γρύλλης, Δελέγκος 12(2), Σταμάτης 5(1), Παπαδόπουλος 20, Δημητριάδης 19(2).