Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

Παπάγος – Παπάδος Γέρας 53-59

Ο Παπάδος Γέρας κέρδισε στο Σαλούν την ομάδα του Παπάγου με 59-53 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του Νότου της Γ' Εθνικής και έτσι σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν δύο φορές διαφορά (14-6 & 27-17) αλλά μέσα σε πολύ μικρό διάστημα οι νησιώτες κατάφεραν να την μαζέψουν και να πάρουν μάλιστα και το προβάδισμα στην λήξη του 1ου ημιχρόνου με 30-31. Ίδιο σκηνικό και στο 2ο ημίχρονο με την ομάδα του Παπάγου να ξεκινά δυνατά την 4η περίοδο παίρνοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων (50-45) αλλά κάπου εκεί "κόλλησε" επιθετικά και έτσι ο Παπάδος Γέρας με ένα σερί 2-11 πήρε κεφάλι στο σκορ με 52-56. Η αστοχία όμως των "Στρατηγών" στα τελευταία 3 λεπτά στις βολές (1/8) στέρησε από συγκρότημα του Νότη Κονδύλη την 3η νίκη στο πρωτάθλημα και έτσι το τελικό 53-59 βρήκε τους φιλοξενούμενους αγκαλιά με το σπουδαίο διπλό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Για την ομάδα του Παπάγου πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κονδύλης & Αρσένης με 12 πόντους ενώ για τους νικητές μεγάλος πρωταγωνιστής και σκόρερ ήταν ο Δημητρίου με 20 πόντους & 4 τρίποντα ενώ τον ακολούθησε ο Τσολάκης με 14 (10 πόντοι από βολές). Επόμενο ματς για τους "Στρατηγούς" είναι την επόμενη Κυριακή 11/11/2012 και ώρα 17:00 για την 4η αγωνιστική στο κλειστό του "Πλάτωνα" απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας.

Δεκάλεπτα: 14-13, 30-31, 46-45, 53-59

Παπάγου (N. Κονδύλης): A. Κονδύλης 12(2), Σιμόπουλος, Σοφρωνάς 1, Αρσένης 12(2), Γιαννιώδης 5, Μακρής 10(2), Υφαντής 5(1), Ρεγκούζας, Καλογερόπουλος, Παναγιωταράκος 8

Παπάδος Γέρας (Καράμβαλης): Κακαγιάννης 3(1), Ψημίτης, Τσολάκης 14, Ζεστός 4, Δημητρίου 20(4), Πάντσιος 14, Σαρήμπαλης 1, Κουνούπης 3