ΒΟΛΕΪ

1η αγωνιστική Β΄ φάσης του Κυπέλλου Γυναικών
Από τις ομάδες που ανήκουν στη δύναμη της ΕΣΠΑΑΑ, μετά από κλήρωση πέρασαν bye οι ΑΣΠ Ίωνες, ΑΣ Παπάγου και ΓΣ Άργους. Και κληρώθηκαν να παίξουν ΑΕ Γκράβας-ΖΑΟΝ, Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας-Αστέρας Αγίου Δημητρίου και Αγία Παρασκευή-Ένωση Βύρωνα.

ΑΓΕ Χαλκίδας – Α.Σ. Παπάγου 0-3 σετ

Την ήττα εντός έδρας γνώρισε την Δευτέρα η ομάδα βόλεϊ γυναικών της ΑΓΕ Χαλκίδας, από τον Παπάγου, με σκορ 0-3 στα σετ. Οι φιλοξενούμενες ήταν πολύ καλύτερες και επικράτησαν άνετα μέσα στο ΔΑΚ Χαλκίδας. Την επόμενη αγωνιστική, Δευτέρα 19 Νοεμβρίου, η ΑΓΕΧ θα αγωνιστεί εκτός έδρας με αντίπαλο τον ΣΦΑ Μελισσίων «Ο Φοίβος», στο κλειστό του Λυκείου Μελισσίων, στις 21:30.

Γκράβα - Παπάγου σε live streaming!

Η μετάδοση αγώνων βόλεϊ μέσω της επίσημης ιστοσελίδας της ΕΟΠΕ (www.volleybal.gr) είναι γεγονός! Από το Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012 το άθλημα αποκτά την προβολή που του αξίζει με ζωντανές και μαγνητοσκοπημένες μεταδόσεις από όλες τις Εθνικές Κατηγορίες, το Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα, το Κύπελλο Ελλάδας και γενικότερα όλων των εκδηλώσεων που αφορούν την ΕΟΠΕ μέσω της επίσημης συνεργασίας με την ιστοσελίδα www.live1tv.eu.

Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 201221:30 Γκράβα - Παπάγου (Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα)

ΠΑΠΑΓΟΣ - ΠΑΛΗΝΗ 3-0

Στη 2η αγωνιστική της ΕΣΠΑΑΑ, ο ΑΟ Παπαγου έκοψε τη φόρα του ΑΟ Παλλήνης που προερχόταν απο καλή εμφάνιση και νίκη επι της Γκράβας. Η ομάδα του Παπάγου κέρδισε με 3-0, με κορυφαία την πασαδόρο της, Αθηνά Χρυσομάλλη.

Οι 2 ομάδες θα βρεθούν μάλιστα αντιμέτωπες και στο κύπελλο την επόμενη Παρασκευή (Γ. Σ. Χαλανδρίου -Γκράβα το άλλο ζευγάρι)

Δεύτερη νίκη για τη Σχολή Μωραίτη, "καθαρή" αυτη τη φορά, επι των Μελισσίων, ενώ στο ντέρμπυ Π.Α.Κ. Χαλανδρίου-Κορωπίου την νίκη πήρε η ομάδα του Π.Α.Κ. Χαλανδρίου με 3-1 σετ.

Με το δεξί η γυναικεία ομάδα του Παπάγου

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του ΑΣ Παπάγου παίρνοντας μια σημαντική νίκη απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου. Η νίκη ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ’ότι μαρτυρά το τελικό 3-0 καθώς οι μάχες πάνω στο φιλέ των δυο ομάδων ήταν συναρπαστικές. Παπάγος και Νίκη Αμαρουσίου πάλεψαν για την νίκη προσπαθόντας να κερδίσουν το ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Χατζησωκράτη 15, Ιλανίδου 11, Χρυσομάλλη 9, Περροπούλου 3, Βλάγκα 6, Παπασηφάκη 10, Πασιαλή (λ-52%) (Κατσίκα 9, Τόλια 1, Βουτσαρά 1)

Άψογη η οργάνωση και φιλοξενία από τη γηπεδούχο Νίκη Αμαρουσίου στο πανέμορφο νέο κλειστό Κοκκινιάς Αμαρουσίου.

ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ - ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-3
Το ταχυδρομικό Ταμιευτήριο-Post Bank, χορηγός των Γυναικείων τμημάτων Volley του Α.Σ. ΠΑΠΑΓΟΥ.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 2012-2013

Θετικά τα δύο πρώτα τεστ

Το Σάββατο 22/9 οι γυναίκες του Παπάγου αντιμετώπισαν εκτός έδρας τη Νίκη Αμαρουσίου καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ. Χτες Δευτέρα 24/9 τα κορίτσια του Αντώνη Πούμπουρα έδωσαν το πρώτο τους φιλικό μέσα στο Saloon και για ακόμη μία φορά έφυγαν νικήτριες με 3-0 σετ απέναντι στον Θρίαμβο Χαιδαρίου.

Το Who is Who των Γυναικών

Το acpapagou1966.blogspot.com σας δίνει την ευκαιρία να γνωρίσετε τις 18 παίκτριες που θα εκπροσωπήσουν τους Στρατηγούς στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΠΑ για την season 2012-2013
Σοφία Κατσίκα 1.70 Ακραία Χολαργός, Παπάγος
Αναστασία Βουτσαρά 1.68 Πασαδόρος Παπάγος, Ηρακλής Κηφ.
Τάνια Ιλανίδου 1.75 Ακραία Σίρις, Ερμής Δράμας
Νεφέλη Τόλια 1.72 Διαγώνια Παπάγος

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors Beach Volley - Χάλκινο μετάλλιο

Μετά από δυνατές μάχες στην άμμο μεταξύ των 12 προκριθέντων ζευγαριών όλων των περιφερειών της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πετοσφαιριστής, η 15χρονη αθλήτρια Volley των κορασίδων του ΑΣ Παπάγου Κατσίκα Σοφία και η συμπαίκτριά της Αλβέρτη Έλλη αθλήτρια Volley των κορασίδων του ΑΟΝ Αργυρούπολης, στην πρώτη τους συμμετοχή ως ομάδα στη διοργάνωση και με 1 μόλις χρόνο εμπειρίας στο Beach Volley, υπό την καθοδήγηση του προπονητή της ομάδας Volley του ΑΣ Παπάγου Αντώνη Πούμπουρα κατέκτησαν την 3η θέση στους τελικούς αγώνες του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Beach volley κορασίδων K17 οι οποίοι διεξήχθησαν στην Κυανή Ακτή της Πρέβεζας από 20/07 ως 22/07.

Παράλληλα, η συγκομιδή βαθμών από τους τελικούς της Πρέβεζας και τα open Αττικής και Θεσσαλονίκης που προηγήθηκαν, φέρνει το δίδυμο Κατσίκα/Αλβέρτη στη 2η θέση της τελικής κατάταξης (Ομαδική/Ατομική βαθμολογία) στην κατηγορία κάτω των 17 ετών για το 2012.

Πηγή: myxolargos

2η θέση στο "2ο Τουρνουά Άνοιξης"

ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΠΑΠΑΓΟΣ!

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κράτησε πάνω από δυο ώρες ο Παπάγος κέρδισε με 3-2 σετ την Παλλήνη και πήρε το ειστήριο για τον τελικό του Τουρνουά "Άνοιξη 2012"!
Την Τετάρτη 20 Ιουνίου στις εννιά το βράδυ, η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει στο νέο κλειστό του Αμαρουσίου (2ο Γυμνάσιο- Μεγάλου Αλεξάνδρου 125) την τοπική Νίκη με στόχο την 1η θέση. Νωρίτερα (19:30) θα γίνει ο μικρός τελικός ανάμεσα στην Παλλήνη και τη Σχολή Μωραϊτη.
Τα κορίτσια μας, παρά το κακό ξεκίνημα στον ημιτελικό, κατάφεραν από το 2ο σετ και μετά να ανεβάσουν την απόδοση τους απέναντι στη νεανική Παλλήνη και να φτάσουν τελικά στη νίκη που τους έδωσε την πρόκριση για τον τελικό. Η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα πήρε τα δυο επόμενα σετ αλλά έχασε το τέταρτο,παρά το γεγονός οτι βρέθηκε κοντά στο 3-1. Το ματς οδηγήθηκε στο ται- μπρεικ! Ο Παπάγος ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε το τελευταίο σετ που του έδωσε τη νίκη με 3-2!
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Χρυσομάλλη 9 (4 ασ., 3 /4 επ. 2 μπ.), Γαλιγάλη 7 (3 ασ., 4/16 επ. 36% υπ.), Δούκα, Χατζησωκράτη 15 (2 ασ., 13/41 επ.), Κορακοβούνη 18 (3 ασ., 13/35 επ., 74% υπ.),  Βλάγκα 10 (9/12 επ. 1 μπ.), Βασσάλου (λ) (20% υπ.) (Κατσίκα 9 (4 ασ., 5/16 επ.), Στασινοπούλου 5 (4/8 επ., 1 μπ), Τόλια, Βουτσαρά 2 (2 ασ.), Πασιαλή (λ) (63% υπ. 11 αμ.)).

ΜΕ ΠΑΛΛΗΝΗ ΣΤΟΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ!

Σε μια εύκολη εκτός έδρας νίκη έφτασε ο ΑΣ Παπάγου απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του ΓΣ Γλυκών Νερών με 3-0 σετ. Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και δεν άφησαν στις αθλήτριες του Δημήτρη Παπαϊωάννου πολλά περιθώρια αντίδρασης, φτάνοντας στο 0-1 με 25-12. Παρόμοια εικόνα είχε και το 2ο σετ, με τον Αντώνη Πούμπουρα να αλλάζει μεγάλο μέρος της 7άδας, χωρίς όμως αυτό να διακόπτει τον ρυθμό του Παπάγου και το 14-25 στο 2ο σετ ήρθε σχετικά εύκολα. Στο 3ο σετ όμως, οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, ανέβασαν την απόδοση τους και μαζί με τα απανωτά λάθη του Παπάγου, ξέφυγαν στο σκορ με 19-14. Χάρη όμως στο καθαρό μυαλό και τις σωστές ενέργειες, οι Παπαγιώτισσες «ροκάνισαν» τη διαφορά και έφτασαν στο 23-25 διαμορφώνοντας έτσι το 0-3 σετ. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του ΑΣ Παπάγου ανεβαίνει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και θα αντιμετωπίσει την αντίστοιχη του ΑΟ Παλλήνης στον ημιτελικό του 2ου Τουρνουά Άνοιξης που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 15 Ιουνίου και ώρα 21:00 στο νέο κλειστό Κοκκινιάς.

ΓΣ ΓΛΥΚΩΝ ΝΕΡΩΝ-ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ 0-3 (12-25, 14-25, 23-25)

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Χρυσομάλλη 4, Γαλιγάλη 8 (6/13 επ., 22% υπ.), Μιχαηλίδη Κ. 11 (4 ασ., 7/11 επ.), Δούκα 6 (3 ασ., 3/9 επ), Μιχαηλίδη Α. 3 (3/5 επ.,60% υπ.), Βλάγκα 5 (2 ασ., 2/4 επ., 1 μπ.), Πασιαλή (λ) (100% υπ. 3 αμ.) (Κορακοβούνη 4 (1 ασ.. 100% υπ. 2/5 επ., 1μπ.), Στασινοπούλου 2 (1/5 επ., 1 μπ.), Χατζησωκράτη 8 (5 ασ., 3/6 επ.), Κατσίκα 2 (2/8 επ.), Τόλια 2 (1 ασ., 1 επ.), Βασσάλου (λ) (67% υπ., 5 αμ.).

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΜΕ ΝΙΚΗ Η ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΟΙΞΗΣ!

Τη 2η νίκη της στο Τουρνουά Άνοιξη πέτυχε ο ΑΣ Παπάγου! Η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα επικράτησε με 3-2 σετ της Παλλήνης στο Σαλουν και πλέον βρίσκεται κοντά στην πρόκριση της στο Final Four του τουρνουά. Οι Στρατηγίνες είχαν πολύ καλή απόδοση, αν συνυπολογίσουμε την κούραση από τις δυνατές προπονήσεις απέναντι σε μια ομάδα αρκετά δυνατή που διεκδίκησε φέτος την άνοδο της στην Α2 Εθνική κατηγορία. Τα δυο πρώτα σετ ο Παπάγος λειτούργησε ιδανικά και έφτασε στο 2-0, δείχνοντας κυριάρχος του αγώνα. Στο 3ο σετ οι Πούμπουρας- Κερκινές έκαναν δοκιμές με τη χρησιμοποίηση κοριτσιών από τα τμήματα υποδομής και η Παλλήνη μείωσε σε 2-1 ενώ οι φιλοξενούμενες πήραν και το επόμενο, οδηγώντας το ματς σε ται- μπρεικ! Στο 5ο και τελευταίο σετ η ομάδα μας ήταν ανώτερη και έφτασε στη νίκη.
Η ταυτότητα του αγώνα:
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ – ΑΟ ΠΑΛΛΗΝΗ 3-2 (25-18, 25-21, 23-25, 15-25, 15-9)
ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Χρυσομάλλη 2, Γαλιγάλη 21 (5 ασ. 16/35 επ.),  Μιχαηλίδη Κ. 9 (3 ασ., 5/10 επ., 1 μπλ.), Χατζησωκράτη 12 (11/27 επ.), Κατσίκα 8 (7/20 επ.),  Βλάγκα 6 (6/14 επ.), Βασσάλου (λ) (75% υπ., 7 αμ.) (Τόλια 7, Δούκα 5, Μιχαηλίδη Α. 1, Καιμάκη, Πασιαλή (λ) 56%, 5 αμ.).

ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΤΟΥ ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ!

Τη φετινή σεζόν ο αγαπημένος μας σύλλογος είχε την τύχη μετά από πολλά χρόνια να διαθετεί τμήμα junior (μικρά κοριτσάκια)! Οι πιτσιρίκες μαθαίνουν τα πρώτα μυστικά του βόλει, υπό την καθοδήγηση της Αγγελικής Ψαράκη και της Χριστίνας Πασιαλή, μέσα από τις προπονήσεις όλη τη χρονιά που μας πέρασε. Τα junior του ΑΣ Παπάγου πήραν μέρος στο τουρνουά της ΕΣΠΑΑΑ με 3 ομάδες και χάρηκαν με την ψυχή τους τα παιχνίδια που έδωσαν. Σε τέτοιου είδους τουρνουά και ειδικά σε αυτές τις ηλικίες δεν μετρά το αποτέλεσμα (έστω και αν πάντα θες να νικάς) αλλά το να παίζεις και να συμμετέχεις σε παιχνίδια με παιδιά της ηλικίας σου!
Τα κοριτσάκια του συλλόγου μας πήγαν πολύ καλά και έφυγαν από τα ειδικά διαμορφωμένα γηπεδάκια του Ρουφ με το χαμόγελο στα χείλη!

500 αγώνες με 700 παιδιά στο τουρνουά μίνι της ΕΣΠΑΑΑ -

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε το 27ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΜΙΝΙ ΒΟΛΛΕΫ που διοργάνωσε η Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. στις 26-27/05 σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο Αθλητικό Κέντρο Ρούφ.

Σε 16 γήπεδα γίνανε 500 αγώνες με αριθμό παιδιών μεγαλύτερο από 700, τα οποία συμμετείχαν από: ΑΟ Βουλιαγμένη (2 ομάδες), ΓΣ Απόλλων ΑΓ.Δημητρίου (6 ομάδες), ΑΣ Ροδόπολης (12 ομάδες), ΑΕ Αμπελοκήπων (11 ομάδες) ΑΕ ΑΓ.Παρασκευής (12 ομάδες), ΑΣ Λαύριο (1 ομάδα), ΣΦΑ Μελισσίων " Ο Φοίβος" (11 ομάδες), ΑΕΚ (10 ομάδες), ΑΟ Λαγονησίου (5 ομάδες), ΔΑΣ Αραφήν (13 ομάδες), ΓΑΣ Χολαργού (4 ομάδες), ΑΠΣ Πήγασος (6 ομάδες), ΑΣ Τυφών (2 ομάδες), ΠΑΚ Χαλανδρίου (5 ομάδες), ΑΕ Γκράβας (6 ομάδες), ΑΣ Ιωνικός (2 ομάδες), ΑΣΠΕ Θέτις (7 ομάδες), ΑΟΝ Βύρωνος (4 ομάδες), Ενωση Βύρωνα (3 ομάδες), ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (9 ομάδες), ΓΣ Αστέρας ΑΓ.Δημητρίου (12 ομάδες), ΑΣ Παπάγου (3 ομάδες), ΑΠΣ Ορφέας (3 ομάδες).

Στην εκδήλωση παραβρέθηκε η Πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων κα Ψαράκη Παναγιώτα.

Ο Πρόεδρος της Ένωσης κος Κώστας Αλλαγιάννης δήλωσε: Ευχαριστώ θερμά όλα τα σωματεία μας για τη θετική ανταπόκριση στο κάλεσμά μας καθώς και τους παράγοντες, του γονείς του μικρούς μας αθλητές τους διαιτητές από το σύνδεσμο ΣΥΔΠΕΑΑΑ: Κυργιαλάνη Β., Καλοφώλιας Κ., Λιδωρικιώτη Ε., Καπάνταης Γ., Νικολοπούλου Α., Τριάντης Π., Οικονόμου Μ., Πρέντζας Σ., Κλιάφας Σ., Ανδροπούλου Μ., Μυστριώτης Κ., το προσωπικό της ένωσης και όσους συνέβαλαν σε αυτή την μεγάλη επιτυχία του Τουρνουά. Εύχομαι καλό καλοκαίρι σε όλη την οικογένεια του Βόλεϊ.

ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΜΕ ΣΧΟΛΗ ΜΩΡΑΪΤΗ ΣΤΗ 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΟΙΞΗΣ!

Οι δυνατές προπονήσεις στο Σαλούν συνεχίζονται για τα κορίτσια του βόλει που μέσα από τους αγώνες του Κυπέλλου Άνοιξης έχουν την ευκαιρία να ξεμουδιάσουν και παράλληλα να διασκεδάσουν, καθώς δεν υπάρχει το άγχος του αποτελέσματος. Στο ματς της 2ης αγωνιστικής, που διεξήχθη στο γήπεδο μας, η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα κέρδισε με σκορ 3-0 τη Σχολή Μωραϊτη μετά από πολύ καλή εμφάνιση. Τα κορίτσια είχαν όρεξη και από το πρώτο σετ επέβαλαν το ρυθμό τους απέναντι σε μια ομάδα έμπειρη που πέρυσι τερμάτισε στην 7η θέση του πρωταθλήματος της Α΄ΕΣΠΑΑΑ. Ο κόουτς έκανε αρκετές δοκιμές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες μεταξύ ων οποίων ήταν και κορίτσια από τα τμήματα υποδομής.
 Τα σετ με πρώτο τον Παπάγο: 25-23, 27-25, 25-16. Στο άλλο ματς της 2ης αγωνιστικής η Νίκη Αμαρουσίου κέρδισε εύκολα με 3-0 σετ τα Γλυκά Νερά. Ρεπό είχε η Παλλήνη.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ VOLLEYBALL 2012

Εκεί γύρω στο φθινόπωρο, κάποια Παπαγιωτάκια πλησίασαν τον προπονητή μας Αντώνη Πούμπουρα και του ζήτησαν να αρχίσουν να μαθαίνουν βόλει! Αυτός με μεγάλη χαρά ενημέρωσε τη διοίκηση, η οποία του είπε να προχωρήσει στην επανίδρυση του τμήματος των αγοριών με αποτελέσμα από εκείνες τις μέρες να ξεκινήσει μια μεγάλη προσπάθεια έτσι ώστε ο ΑΣ Παπάγου να αποκτήσει σε βάθος χρόνου και ανδρικό τμήμα. Για όσους δεν γνωρίζουν θα πρέπει να τους ενημερώσουμε οτι ο Παπάγος είχε μια εξαιρετική ανδρική ομάδα βόλει τη δεκαετία του 80 ενώ έχουν φορέσει τη φανέλα με τον Κεραυνό σπουδαίοι παίκτες της εποχής. Μπορεί λοιπόν αυτά τα παιδιά να μαθαίνουν τώρα, στην ηλικία των 15 ετών, τα μυστικά του βόλει αλλά πιστέψτε μας, αν τους δείτε μέσα στο γήπεδο θα θέλετε να τους χειροκροτάτε συνέχεια. Είναι μια παρέα από το σχολείο της περιοχής μας, πραγματικοί φίλοι, που πανηγυρίζουν κάθε τους πόντο με πάθος και ψυχή που σε συναρπάζει αν το βλέπεις. Η αγωνιστική τους βελτίωση αγώνα με αγώνα είναι τρομερή, χάρη στους προπονητές μας και η νέα αγωνιστική χρονιά προβλέπεται ακόμη πιο συναρπαστική.

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΣΤΟ 2ο ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΝΟΙΞΗΣ!

Ξεκίνησε το 2ο Τουρνουά Άνοιξης, στο οποίο συμμετέχει και ο ΑΣ Παπάγου. Στο ματς της πρεμιέρας η ομάδα του Αντώνη Πούμπουρα ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Νίκη Αμαρουσίου σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη στο Σαλούν! Τα κορίτσια μας ξεκίνησαν καλά και πήραν το 1ο σετ με 25-23 αλλά από εκει και πέρα η Νίκη ανέβασε την απόδοση της και σε συνδυασμό με την κούραση των παικτριών μας από τις σκληρές προπονήσεις, χάσαμε τα τρια επόμενα σετ (21-25, 21-25, 18-25). Αξίζει να σημειωθεί οτι ο προπονητής μας έκανε αρκετές δοκιμές και χρησιμοποιήσε κορίτσια και από τα πολύ καλά τμήματα υποδομής μας, όπως τις Κατσίκα και Τόλια. Δείτε παρακάτω τα στατιστικά του αγώνα:
Τα σετ με πρώτο τον Παπάγο: 25-23, 21-25, 21-25, 18-25.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (Πούμπουρας): Χρυσομάλλη 9 (5 ασ.), Χατζησωκράτη 13 (11/28 επ.), Κορακοβούνη 8 (6/14 επ.), Δούκα 1, Μιχαηλίδη Α. 5 (5/17 επ., 54% υπ.), Βλάγκα 10 (7/13 επ., 2 μπλ.), Βασσάλου (λ) (50% υπ. 4 άμυνες) (Μιχαηλίδη Κ. 5 (3 ασ., 2/6 επ.), Γαλιγάλη 2 (2/8 επ.), Κατσίκα 5 (1 ασ., 3/7 επ.), Τόλια, Πάσιαλή (λ) (22% υπ. 6 άμυνες)
ΓΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (Μπαϊμπος): Λιουκα 13 (8/15 επ., 2 ασ., 3 μπλ.), Αργυριαδου 9 (9/21 επ., 40% υπ.), Αναγνωστου 7 (7/17 επ., 27% υπ.), Οικονομοπουλου 8 (7/13 επ., 1 ασ.), Λημναιου 7 (6/7 επ., 1 μπλ.), Βητου(L) (34% υπ.), Νακου 8 (4 ασ., 1 μπλ.), Μπιτσικα 3 (2 μπλ.), Κουτσογιαννη 4 (1/7 επ., 2 ασ., 1 μπλ.), Μαρκου, Ζιωρη, Κουσουλη
Πρίν τον αγώνα των γυναικών, προηγήθηκε αγώνας των παγκορασίδων των δυο ομάδων που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου με 2-0.

ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΟΙΞΗΣ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑΓΟ!

Το πρωτάθλημα τελείωσε για τον ΑΣ Παπάγου αλλά οι προπονήσεις για τα κορίτσια, υπό την καθοδήγηση του Αντώνη Πούμπουρα και του Γιώργου Κερκινέ, συνεχίζονται με αμείωτη ένταση στο Σαλούν!
Η προαγωνιστική προετοιμασία είναι πολύ σημαντική και το βάρος πέφτει στην βελτιώση των ατομικών χαρακτηριστικών κάθε παίκτριας. Η σκληρή προπόνηση είναι βασικό χαρακτηριστικό της επιτυχίας του γυναικείου βόλει που μετά την άνοδο στην Α΄ΕΣΠΑΑΑ (μία κατηγορία πριν την Α2), φέτος ήρθε η 6η θέση στο δύσκολο και γεμάτο εκπλήξεις πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας των Αθηνών. Παρά τα σοβαρά προβλήματα τραυματισμών (Ιλανίδου και Θανοπούλου ) αλλά και της απρόβλεπτης εγκυμοσύνης της Χούντα, η ομάδα πάλεψε και με άνεση πέτυχε το στόχο της παραμονής.
Πλέον, η ρουτίνα των προπονήσεων "σπάει" μέσω της συμμετοχής μας στο 2ο Τουρνουά Άνοιξης όπου εκτός της ομάδας μας συμμετέχουν ακόμη η οικοδέσποινα Νίκη Αμαρουσίου, η Παλλήνη, η Σχολή Μωραϊτη και τα Γλυκά Νερά. Θα διεξαχθούν 4 αγωνιστικές και μετά Final Four ενώ πριν από τα ματς των γυναικείων ομάδων θα υπάρχουν παιχνίδια παγκορασίδων.
'Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος θα υπάρχουν αναλυτικά στατιστικά, ομαδικά και ατομικά, με βράβευση των κορυφαίων παικτριών στο τέλος του Τουρνουά.